Snabblänkar: Frågelåda, Blogg, Sök

Näringstabell

Protein
(g/100g)
Kolhydr.
(g/100g)
Fibrer
(g/100g)
Kalcium
(mg/100g)
C-vitamin
(mg/100g)
E-vitamin
(mg/100g)
Alfagroddar40,833280,2
Apelsin0,810,81,946530,55
Banan1,0221,7690,55
Basilika3,11,15,2250260,22
Blomkål1,63,82,423730,2
Broccoli3,53,13,141720,46
Gurka0,82,10,72290,15
Grönkål3,35,73,81571205,4
Honungsmelon0,57,90,96250,1
Isbergssallad0,821234-
Kålrot0,86,42,73136-
Maskrosblad2,79,23,5187?-
Jordgubbar0,58,31,923660,12
Kiwi0,910,13,82574-
Morot0,68,72,43260,55
Paprika (röd)0,83,32131442,9
Persilja2,242,93401822,7
Päron0,410,93,91150,7
Ruccola sallad2,63,61,6160--
Rädisor0,62,21,641330,1
Salladskål1,312,681,6245270,12
Tomat0,93,71,411200,34
Vattenmelon0,67,50,68100,1
Vitkål1,44245360,02
Äpple0,312,41,8680,06
Copyright (©) gäller alla texter och bilder på denna webbplats. Det innebär att det är förbjudet att kopiera texter och bilder och använda dessa på något sätt utan mitt tillstånd. Respektera detta tack!Platsöversikt